O SOŁECTWIE

Sołectwo_Drogomyśl

DROGOMYŚL – wieś sołecka w Gminie (dawniej: Drahomischel, Drahomischl, Drahomyszl)
Powierzchnia: 1466 ha
Ludność: około 2100
Lasy: 186 ha (Las Knajski)
Rzeki: Wisła, Knajka, Młynka
Kościoły: Rzymskokatolicki Parafia Matki Bożej Częstochowskiej, Ewangelicki
Edukacja: Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego, Gimnazjum, Przedszkole
Kluby sportowe: LKS „Błyskawica” Drogomyśl
Ulice: Dębina, Główna, Jagodowa, Jaśminowa, Kasztanowa Klonowa Knajska Kolejowa, pl. Kościelny, Kalisza, Malinowa, Modrzewiowa, Nad Brzegiem, Oblaski, Owocowa, Pocztowa, Spokojna Storczyków, Wiejska, Wierzbina, Wiślańska
Rys historyczny: Drogomyśl to rozległa wioska położona u brzegu Wisły. Pierwsze zapiski w źródłach historycznych pochodzą z przełomu 14 i 15 stulecia. Najciekawsze dla mieszkańców wsi wydarzenia związane są z rodziną Kalischów. Baron Fryderyk Kalisch był w 18 wieku właścicielem dóbr w Drogomyślu i Pierśćcu. To dzięki niemu w Drogomyślu powstał piękny kościół ewangelicki oraz szkoła, której tradycje kontynuowane są do dziś. W czasie II wojny światowej na terenie Drogomyśla toczyły się działania wojenne.

Legenda o powstaniu Drogomyśla
Dawnymi czasy wiele było wsi na Śląsku Cieszyńskim, których mieszkańcy czerpali wodę z Wisły lub Olzy, albo mniejszych rzeczek, strumieni, czy źródeł. Sprawiało to gospodarzom wiele kłopotów, bo nie każdy mieszkał u brzegu rzeki, a niektórzy zmuszeni byli pokonywać wiele kilometrów, aby wodę do domu przynieść lub przywieźć.

Pewnego razu do naszej wsi przybył utrudzony wędrowiec, który wszedł do pierwszej z brzegu chaty i poprosił o gościnę. Nie zawiódł się, gdyż ludność na Śląsku Cieszyńskim zawsze miała szacunek do wędrowców i słynęła z gościnności i dobrego serca. Gdy podróżny odpoczął, spytał gospodarza, skąd czerpie wodę. Gdy usłyszał o udrękach, jakie sprawia przywożenie wody z rzeki, powiedział: Za waszą gościnność odpłacę się Wam, mili moi, dobrą radą. Oto wybudujemy w każdej części wioski studnie-głębokie doły, które napełnią się rychło wodą i nie będziecie musieli nosić jej z Wisły, tylko wyciągać cebrami z tych studni. Jak powiedział, tak zrobili.

Od tego czasu mieszkańcy wioski codziennie pobierali wodę ze studzien, które sprawiedliwie wybudowali na środku każdej z dzielnic. Woda była czysta i smaczna a przede wszystkim blisko domów. Na pamiątkę tego wydarzenia nadano wsi nazwę Drogomyśl, bo taką drogą, cenną myślą była rada nieznajomego wędrowca.

Rys historyczny oraz legenda pochodzi z www.sp-drogomysl.republika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *